Masáže

Co dělat při bouřce

Pavlína Šourková
23.07.2009

Letošní "aprílové" počasí přeje bouřkám. A vždy je průběh stejný. Celý den nás trápí neúnosné horko a dusno, bílé mraky postupně rostou do výšky a odspodu tmavnou. Pak už se zvedá vítr, často začíná poprchávat a z dálky slyšíme první zahřmění. Bouřka přichází rychle a dokáže nadělat velké škody nejen na majetku. Existuje pár rad, jak v bouřce nepřijít k úhoně na zdraví. Pojďme si je připomenout.

Když nás bouřka zastihne doma

Zavřete okna a dveře! I když střet s kulovým bleskem je spíš vzácností, jsou zaznamenány případy, kdy se do domu dostal otevřeným oknem tento nezvaný navštěvník a napáchal nenahraditelné škody. (Kulový blesk - zatím neobjasněná záhada, která ale dokáže zničit majetek i zabít. Popisuje se jako zářící koule o průměru několika centimetrů až decimetrů. Pár vteřin se pohybuje různými směry a nakonec vyhasne nebo taky vybuchne.)

Vyhněte se vodě! Blesk se může šířit vodovodními trubkami, ale i trubkami ústředního topení. Proto vylezte z vany, přestaňte mýt nadobí a nedotýkejte se radiátoru.

Pozor na elektrické spotřebiče! I elektrickou či telefonní sítí se může blesk šířit. Nezapomeňte, že blesk má vliv na všechna elektrická zařízení v domě. Zvláště ohrožené jsou přístroje s obrazovkou (televize, počítač). Vypněte tedy všechny přístroje, které běžet nemusí. A třeba si zapalte hromničku. Pozor také na telefonování pevnou linkou.

Pořiďte si hromosvod! Preventivní opatření, které vám může ušetřit mnoho problémů.

Když nás bouřka zastihne venku

Vyhněte se:

  1. vyvýšeným místům

  2. vodě (v žádném případě se nekoupejte!)

  3. vzrostlým stromům - neschovávejte se ani pod osamělým stromem, ani ve vzrostlém lese

  4. skalním převisům, vchodu do jeskyně

  5. otevřeným stavbám (např. garáž bez vrat, dřevěná bouda, stan, altánek, autobusová zastávka, skleník, hangár)

  6. dlouhým nebo kovovým předmětům (např. stožár, pouliční lampa, plot, zábradlí, auto, kolo, motorka, deštník, stanové tyčky, golfové hole)

Nebuďte pohromadě s ostatními! Blesk by vás mohl zasáhnout všechny najednou a nikdo by zasaženým neposkytl pomoc. Držte se dál od sebe, nejlépe 50 metrů.

Ukryjte se na bezpečné místo!

  • do domu

  • do auta s kovovou střechou

  • uprostřed prostorné jeskyně

  • snažte se zůstat v rovné krajině nebo v širokém suchém údolí, nejlépe ve skupině menších stromů, například v lesní školce

Pokud se nemáte kam schovat, neběhejte a nechoďte, ale ani neležte ani neseďte na zemi. Doporučujeme dřepnout si na bobek (nejlépe na batoh) a zatáhnout hlavu mezi ramena, nohy mít u sebe a zavřené oči.

Když nás bouřka zastihne na cestě autem

Neopouštějte auto! Ve vozidle jste chráněni, karoserie odvádí elektrický výboj pryč. Pokud se ale budete dotýkat povrchu auta, hrozí vám úraz. Neotvírejte ani okýnka a rádio nechte vypnnuté.

Zastavte, ale dejte pozor, kde parkujete! Pokud zastavíte pod stromem, může do něj uhodit blesk a spadnout na vás.

První pomoc po zasažení bleskem

  1. kontrola životních funkcí postiženého (dýchá, tluče mu srdce)

  2. přivolání lékařské pomoci

  3. případné zahájení resuscitace (masáž srdce/umělé dýchání - 30/2)

Zajímavost závěrem

Vzdálenost bouřky se může odhadnout podle doby mezi bleskem a hromem. Světlo blesku je viditelné okamžitě, ale zvuk hromu letí rychlostí 340 metrů za vteřinu. Každá vteřina, která je mezi bleskem a hromem, tak znamená 340 metrů vzdálenosti mezi vámi a bleskem. Podle toho, jestli se čas mezi blesky a jejich hromy zkracuje nebo prodlužuje, je možné pozorovat, jestli se bouřka blíží nebo vzdaluje.

Bojíte se bouřky? Nebo naopak máte bouřku rádi a nevyhýbáte se jí?

 

Autor: Pavlína Šourková

Vše o bradavicích
Alergie na slunce není alergie! Co to tedy je?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.